O projekcie

Pi-stacja to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych. Na stronie pistacja.tv i na kanałach przedmiotowych na YouTube opublikowaliśmy już ponad 800 kilkuminutowych filmów z matematyki, chemii, fizyki i biologii. Oddajemy naszym odbiorcom wysokiej jakości darmowe materiały edukacyjne, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.

Kto i jak może korzystać z Pi-stacji? Nauczycieli zachęcamy do pokazywania filmów na lekcjach, lub zadawania ich uczniom do powtarzania materiału w domu. Stąd tylko krok do prowadzenia odwróconych lekcji, czyli nowoczesnej metody nauczania, w której uczniowie wstępnie przyswajają materiał w domu, a czas na lekcji przeznaczony jest na wyjaśnianie wątpliwości i ćwiczenia. Uczniowie mogą sięgać po Pi-stację, jeśli potrzebują, aby ktoś wyjaśnił im dane zagadnienie innymi słowami albo jeśli wolą uczyć się z filmów, a nie z notatek czy podręczników. Mogą się nimi także wspomagać, jeśli są w systemie nauczania indywidualnego. Rodzice natomiast skorzystają z naszych filmów, jeśli chcą razem z dziećmi odrobić zadanie domowe albo jeśli sami uczą swoje dzieci w programie edukacji domowej.


 

Każdy filmik oprócz jasno wyjaśnionego zagadnienia pokazuje także przykłady zadań z rozwiązaniami krok po kroku. Żeby dać szansę uczniowi spróbować własnych sił, w filmach zachęcamy do samodzielnego rozwiązywania przykładów oznaczając odpowiednie miejsca pauzą. Staramy się także – wszędzie tam, gdzie to możliwe – dostarczać widzom przykładów i zadań opartych o ich potencjalne doświadczenia i nawiązywać do sytuacji "z życia wziętych".

Zarówno na kanale pistacja.tv, jak i na naszych kanałach na YouTube, filmy ułożone są w prosty i przejrzysty sposób w playlisty tematyczne (np. "Wstęp do geometrii" lub "Wodorotlenki i kwasy"). Zarówno playlisty jak i poszczególne filmy oznaczone są tagami, które ułatwiają ich wyszukiwanie. Są również pokategoryzowane wg. poziomu edukacyjnego i oznaczone kodami podstawy programowej (po kliknięciu kodu można przeczytać treść odpowiedniego wymagania szczegółowego z podstawy programowej). To pomoc zwłaszcza dla nauczycieli poszukujących filmów pasujących do danej lekcji.

Wszystkie filmy można za darmo pobierać i wykorzystywać w celach niekomercyjnych (opublikowane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-NC-SA 4.0)). Pi-stacja zatem to nie tylko źródło wiedzy, ale także zasób materiałów stanowiących inspirację do tworzenia własnych pomocy naukowych. Oprócz tego na pistacja.tv można również pobrać gotowe do wydruku plansze podsumowujące do każdego filmu. Do niektórych filmów (docelowo dla wszystkich) dostępne do pobrania są także transkrypcje.

Stale rozbudowujemy także bazę bezpłatnych, interaktywnych ćwiczeń na różnych poziomach trudności dopasowanych do tematyki playlist i poszczególnych wideolekcji, dzięki którym uczniowie mają możliwość samodzielnego sprawdzenia stopnia przyswojenia omawianego tematu.

Co roku organizujemy bezpłatne powtórki przed egzaminami z matematyki dla ósmoklasistów i maturzystów. Prowadzimy webinary powtórkowe, w trakcie których nauczyciele na codzień tworzący nasze wideolekcje, rozwiązują na żywo całkiem nowe, niepublikowane wcześniej zadania. A dodatkowo każdy chętny uczeń może bezpłatnie pobrać autorski, próbny arkusz egzaminacyjny.