Powtórka last minute przed egzaminem

Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z matematyki - poznaj listę tematów przygotowaną przez ekspertów Pi-stacji i skorzystaj z bezpłatnej powtórki.

Każdy egzamin to stres. Ten stres jest dużo mniejszy, gdy jest się przygotowanym. Jak zaplanować efektywną powtórkę, gdy do ważnego egzaminu zostało mało czasu? Warto skorzystać z łatwo przyswajalnych źródeł wiedzy, takich jak darmowe lekcje Pi-stacji.

Pi-stacja zawiera komplet materiałów zgodnych z programem nowej szkoły podstawowej. Filmy są krótkie, dobrze zaprojektowane i wolne od błędów, co sprawia że świetnie nadają się do szybkiej powtórki przed egzaminem lub sprawdzianem. Pamiętaj jednak: do egzaminu ósmoklasisty nie można przygotować się w kilka godzin. Warto kilka dni wcześniej uzupełnić chociaż największe braki oglądając wideolekcje (lista sugerowanych playlist poniżej). Potem można obejrzeć nasz cykl webinarów powtórkowych, w których rozwiązujemy zadania w ramach przygotowania do tegorocznych egzaminów. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Szczęście znacznie częściej sprzyja tym, którzy mu pomagają!

Co jednak, gdy zostały tylko godziny? Zakładając, że zostawimy sobie dość czasu, aby porządnie się wyspać – to podstawowa rada, o skuteczności udowodnionej naukowo – lepiej poświęcić je na dogłębne przeanalizowanie kilku złożonych zadań, niż na rozwiązanie kilkudziesięciu prostych. Zadania z egzaminu ósmoklasisty z matematyki są bowiem łatwe na poziomie obliczeń, lecz dość wymagające na poziomie koncepcyjnym. Zaprojektowano je tak, aby sprawdzały przede wszystkim wymagania ogólne podstawy programowej, które w podręcznikach szkolnych i na lekcjach nierzadko są pomijane, bo brakuje na nie czasu. Chodzi o takie wymagania, jak „(I.2) weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania”, czy „(III.2) dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji”. Dogłębne analizowanie złożonych zadań pomaga wzmocnić te kompetencje. Uczy również uważnego czytania ich treści – rzecz niezwykle ważna, bo obliczenie nie tego, co było trzeba, należy do najczęstszych błędów na egzaminach.


„Pewniaki” na egzamin ósmoklasisty w 2021 roku:

 1. Potęgi o wykładniku naturalnym
 2. Pierwiastek kwadratowy (bez działań na pierwiastkach)
 3. Pierwiastek sześcienny (bez działań na pierwiastkach)
 4. Procenty
 5. Procenty - zastosowanie
 6. Sumy algebraiczne - działania
 7. Równania - zadania
 8. Twierdzenie Pitagorasa
 9. Trójkąt 30, 60, 90
 10. Trójkąt 45, 45, 90
 11. Ostrosłupy (bez obliczania długości odcinków)
 12. Graniastosłupy (bez obliczania długości odcinków)
 13. Obliczenia praktyczne - prędkość, droga i czas
 14. Prawdopodobieństwo (bez rzutu dwiema kostkami)

Źródło: Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym