Opis: Ta playlista dotyczy notacji wykładniczej. Dowiesz się jak zapisywać duże i małe liczby z wykorzystaniem notacji wykładniczej. Poznasz potęgi o wykładniku ujemnym i nauczysz się podstawowych praw działań z ich wykorzystaniem. Dowiesz się jak wykorzystać notację wykładniczą do zamiany jednostek. Nauczysz się również rozwiązywać zadania z wykorzystaniem notacji wykładniczej.
Opis: Ta playlista dotyczy praktycznego obliczania prędkości, drogi i czasu. Dowiesz się z niej, jak obliczyć pokonaną drogę przy danej prędkości i danym czasie metodą graficzną, za pomocą proporcji lub za pomocą wzoru. Poznasz metodę zamiany jednostek prędkości. Dowiesz się także, czym jest prędkość średnia, jak obliczyć prędkość przy danej drodze i danym czasie, czy jak obliczyć czas przy danej drodze i danej prędkości za pomocą proporcji i za pomocą wzoru.
Opis: Ta playlista dotyczy kół i okręgów. Dowiesz się z niej czym jest liczba pi i w jaki sposób wyznaczyć obwód koła i długość okręgu. Poznasz również przybliżenia liczby pi wykorzystywane w zadaniach matematycznych. Nauczysz się, w jaki sposób obliczać pole koła. Dowiesz się, czym charakteryzują się okręgi współśrodkowe i jaką figurą geometryczną jest pierścień kołowy. Poznasz też sposoby na obliczenie pola pierścienia kołowego.
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, czym są węglowodory, jak są zbudowane i jaka jest różnica między węglowodorami nasyconymi i nienasyconymi. Poznasz wzory i nazwy systematyczne pierwszych pięciu związków z szeregów homologicznych alkanów, alkenów i alkinów oraz ich właściwości fizyczne i chemiczne. Dowiesz się także, czym jest ropa naftowa, jakie są produkty jej destylacji oraz jakie zastosowanie mają polimery.
Opis: Ta playlista dotyczy rozwiązywania równań kwadratowych oraz postaci iloczynowej funkcji kwadratowej. Dowiesz się z niej, jak rozwiązywać równania kwadratowe oraz skąd wynikają wzory na pierwiastki równania kwadratowego. Nauczysz się również zapisywać funkcję kwadratową w postaci iloczynowej oraz zamieniać różne postaci funkcji kwadratowej.
Opis: W tej playliście podsumowano informacje dotyczące brył. Dowiesz się z niej, jak obliczyć objętość i pole powierzchni brył obrotowych: walca, stożka oraz kuli. Poznasz również przekroje osiowe tych brył. Nauczysz się też, w jaki sposób zamieniać jednostki objętości.
Opis: Ta playlista stanowi wprowadzenie do statystyki opisowej. Dowiesz się z niej, czym jest statystyka i po co z niej korzystamy. Nauczysz się korzystać z tabel, wykresów słupkowych oraz wykresów kołowych. Poznasz też różnice między wykresami punktowymi i liniowymi oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach wykorzystywać każdy z nich.
Opis: Ta playlista dotyczy wielokątów foremnych. Dowiesz się z niej, czym charakteryzuje się wielokąt foremny i jak sprawdzić, czy dany wielokąt jest foremny. Poznasz wzór na wyznaczenie miary kąta wewnętrzego wielokąta foremnego i zobaczysz, jak został wyprowadzony. Nauczysz się też, jak obliczyć liczbę przekątnych w wielokątach foremnych. Poznasz również najważniejsze własności sześciokąta foremnego: miarę jego kąta wewnętrznego, pole oraz długość przekątnych.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIIISzkoła Ponadpodstawowa
Opis: Ta playlista dotyczy ostrosłupów. Dowiesz się z niej czym są ostrosłupy, jak je opisywać oraz nazywać. Nauczysz się jak obliczać ich objętość i jak rysować dowolne ostrosłupy. Poznasz sposoby na rysowanie ich siatek oraz na wyznaczanie pola powierzchni. Dowiesz się też, jak obliczać odcinki w ostrosłupach korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
Opis: Ta playlista dotyczy potęg i pierwiastków. Dowiesz się z niej, czym są pierwiastki kwadratowe, sześcienne i wyższych stopni oraz nauczysz się jak skutecznie obliczać wyrażenia zawierające pierwiastki. Poznasz związek, jaki zachodzi pomiędzy potęgami i pierwiastkami oraz dowiesz się, czym jest potęga o wykładniku wymiernym. Nauczysz się wykorzystywać prawa działań na potęgach o wykładniku wymiernym w zadaniach obliczeniowych i dowodowych.
Opis: Ta playlista dotyczy działań na ułamkach zwykłych o jednakowych mianownikach. Nauczysz się z niej, jak dodawać i odejmować ułamki, których mianowniki są takie same. Poznasz zasadę dodawania i odejmowania liczb, które zawierają całości i części ułamkowe. Nauczysz się rozwiązywać zadania tekstowe, w których występują ułamki.
Opis: Ta playlista jest poświęcona wykorzystaniu kalkulatora. Dowiesz się z niej, czym różnią się kalkulatory i na co trzeba uważać wykonując obliczenia za pomocą kalkulatora. Poznasz funkcje kalkulatora, które ułatwiają obliczenia. Dowiesz się, do czego służą przyciski oznaczone różnymi literami.
Opis: Ta playlista dotyczy zadań, w których wykorzystywane są układy równań. Nauczysz się, jak znaleźć w treści zadania wielkości szukane oraz w jaki sposób ułożyć odpowiedni układ równań. Poznasz metody na zapisywanie zależności pomiędzy liczbami. Dowiesz się, jak wykorzystać oś liczbową w zadaniach związanych z wiekiem ludzi. Nauczysz się, w jaki sposób utworzyć układ równań w zadaniach geometrycznych. Dowiesz się, w jaki sposób określić skład roztworu oraz czym jest stop i próba metalu.
Opis: Ten dział wprowadzi Cię w świat liczb całkowitych. Dowiesz się z niego, które liczby są całkowite, jak zaznaczać je na osi liczbowej, które liczby są przeciwne, jak porównywać liczby całkowite oraz czym jest wartość bezwzględna i jak obliczać wartość bezwzględną liczb całkowitych.
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak jest zbudowany układ okresowy pierwiastków i jakie informacje o pierwiastkach chemicznych można z niego odczytać. Poznasz budowę atomu, pojęcia liczby atomowej, masy atomowej oraz sposób obliczania średniej masy atomowej. Dowiesz się, czym są izotopy, jakie są odmiany izotopowe wodoru oraz jakie zastosowania mają różne izotopy. Ponadto dowiesz się, jak rozróżnić pierwiastek od związku chemicznego, czy cząsteczki.
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, w jakich jednostkach mierzymy czas, jak przeliczać minuty na godziny, co to jest kwadrans, doba czy kwartał. Nauczysz się obliczać, ile czasu upłynęło pomiędzy wybranymi godzinami lub datami.
Opis: Ta playlista nauczy cię, jak mnożyć i dzielić pisemnie liczby wielocyfrowe. Dowiesz się z niej, jak można ułatwić sobie zadanie, gdy któraś z liczb lub obydwie są zakończone zerami, a także jak sprawdzić wynik dzielenia za pomocą mnożenia, a wynik mnożenia za pomocą dodawania.
Opis: Ta playlista dotyczy zapisywania trygonometrii. Dowiesz się z niej, co to jest sinus, cosinus i tangens kąta ostrego, jak wyznaczyć sinus, cosinus i tangens kąta ostrego w trójkącie prostokątnym, co to są tablice trygonometryczne i jak z nich korzystać, jak obliczyć pole trójkąta znając sinus kąta ostrego, jak stosować trygonometrię w zadaniach geometrycznych, jak wyznaczyć wartości sinusa, cosinusa i tangensa dla kąta 30, 45 i 60 stopni.
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to jest pierwiastek sześcienny z liczb sześciennych i niesześciennych i jak obliczać jego wartość dokładną i przybliżoną, jak korzystać z własności pierwiastków sześciennych oraz jak mnożyć i dzielić pierwiastki sześcienne z liczb sześciennych i niesześciennych, jak sprytnie korzystać z własności pierwiastków sześciennych oraz jak korzystać z tego, że iloraz pierwiastków tego samego stopnia jest pierwiastkiem z ilorazu liczb podpierwiastkowych, jak włączać i wyłączać czynnik spod pierwiastka, zamieniać liczby na pierwiastki sześcienne i sprawdzać, czy możemy pod znak pierwiastka sześciennego włączać liczbę ujemną.
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jaka jest różnica między przemianą fizyczną a reakcją chemiczną oraz jak zapisujemy równanie reakcji chemicznej uwzględniając prawo zachowania masy. Ponadto poznasz różne typy reakcji chemicznych, rodzaje reakcji ze względu na wydzielanie lub pobieranie energii z otoczenia i udział/rolę katalizatora. Dowiesz się również, jak prawidłowo konstruować wzory związków chemicznych i na podstawie prawa stałości składu obliczać stosunek masowy i procentowy.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Czytaj więcej...