Wyniki wyszukiwania ( 109 )

miniatura

Równania kwadratowe i postać iloczynowa

Opis: Ta playlista dotyczy rozwiązywania równań kwadratowych oraz postaci iloczynowej funkcji kwadratowej. Dowiesz się z niej, jak rozwiązywać równania kwadratowe oraz skąd wynikają wzory na pierwiastki równania kwadratowego. Nauczysz się również zapisywać funkcję kwadratową w postaci iloczynowej oraz zamieniać różne postaci funkcji kwadratowej.
miniatura

Potęgi i pierwiastki

Opis: Ta playlista dotyczy potęg i pierwiastków. Dowiesz się z niej, czym są pierwiastki kwadratowe, sześcienne i wyższych stopni oraz nauczysz się jak skutecznie obliczać wyrażenia zawierające pierwiastki. Poznasz związek, jaki zachodzi pomiędzy potęgami i pierwiastkami oraz dowiesz się, czym jest potęga o wykładniku wymiernym. Nauczysz się wykorzystywać prawa działań na potęgach o wykładniku wymiernym w zadaniach obliczeniowych i dowodowych.
miniatura

Ostrosłupy

Opis: Ta playlista dotyczy ostrosłupów. Dowiesz się z niej czym są ostrosłupy, jak je opisywać oraz nazywać. Nauczysz się jak obliczać ich objętość i jak rysować dowolne ostrosłupy. Poznasz sposoby na rysowanie ich siatek oraz na wyznaczanie pola powierzchni. Dowiesz się też, jak obliczać odcinki w ostrosłupach korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
miniatura

Koło i okrąg

Opis: Ta playlista dotyczy kół i okręgów. Dowiesz się z niej czym jest liczba pi i w jaki sposób wyznaczyć obwód koła i długość okręgu. Poznasz również przybliżenia liczby pi wykorzystywane w zadaniach matematycznych. Nauczysz się, w jaki sposób obliczać pole koła. Dowiesz się, czym charakteryzują się okręgi współśrodkowe i jaką figurą geometryczną jest pierścień kołowy. Poznasz też sposoby na obliczenie pola pierścienia kołowego.
miniatura

Obliczenia praktyczne - prędkość, droga i czas

Opis: Ta playlista dotyczy praktycznego obliczania prędkości, drogi i czasu. Dowiesz się z niej, jak obliczyć pokonaną drogę przy danej prędkości i danym czasie metodą graficzną, za pomocą proporcji lub za pomocą wzoru. Poznasz metodę zamiany jednostek prędkości. Dowiesz się także, czym jest prędkość średnia, jak obliczyć prędkość przy danej drodze i danym czasie, czy jak obliczyć czas przy danej drodze i danej prędkości za pomocą proporcji i za pomocą wzoru.
miniatura

Notacja wykładnicza

Opis: Ta playlista dotyczy notacji wykładniczej. Dowiesz się jak zapisywać duże i małe liczby z wykorzystaniem notacji wykładniczej. Poznasz potęgi o wykładniku ujemnym i nauczysz się podstawowych praw działań z ich wykorzystaniem. Dowiesz się jak wykorzystać notację wykładniczą do zamiany jednostek. Nauczysz się również rozwiązywać zadania z wykorzystaniem notacji wykładniczej.
miniatura

Wielokąty foremne

Opis: Ta playlista dotyczy wielokątów foremnych. Dowiesz się z niej, czym charakteryzuje się wielokąt foremny i jak sprawdzić, czy dany wielokąt jest foremny. Poznasz wzór na wyznaczenie miary kąta wewnętrzego wielokąta foremnego i zobaczysz, jak został wyprowadzony. Nauczysz się też, jak obliczyć liczbę przekątnych w wielokątach foremnych. Poznasz również najważniejsze własności sześciokąta foremnego: miarę jego kąta wewnętrznego, pole oraz długość przekątnych.
miniatura

Obliczenia praktyczne - tabele i wykresy

Opis: Ta playlista stanowi wprowadzenie do statystyki opisowej. Dowiesz się z niej, czym jest statystyka i po co z niej korzystamy. Nauczysz się korzystać z tabel, wykresów słupkowych oraz wykresów kołowych. Poznasz też różnice między wykresami punktowymi i liniowymi oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach wykorzystywać każdy z nich.
miniatura

Bryły - zadania

Opis: W tej playliście podsumowano informacje dotyczące brył. Dowiesz się z niej, jak obliczyć objętość i pole powierzchni brył obrotowych: walca, stożka oraz kuli. Poznasz również przekroje osiowe tych brył. Nauczysz się też, w jaki sposób zamieniać jednostki objętości.
miniatura

Optymalizacja

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to są zadania optymalizacyjne i jak je rozwiązywać. Zobaczysz, jak wyznaczyć wzór funkcji kwadratowej na podstawie treści zadania i jaki jest schemat postępowania w zadaniach optymalizacyjnych z algebry i geometrii, w tym osadzone w układzie współrzędnych.
miniatura

Płaszczyzny, proste i kąty w przestrzeni

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak wyglądają proste równoległe, prostopadłe i skośne w przestrzeni, czym jest pojęcie prostopadłości prostej do płaszczyzny oraz jak poprawnie znaleźć i zaznaczyć kąt nachylenia prostej do płaszczyzny. Poznasz również różne przekroje graniastosłupów i dowiesz się, jak je wyznaczać.
miniatura

Wartość bezwzględna

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to jest wartość bezwzględna, jak obliczać wartość bezwzględną z liczby rzeczywistej oraz jak rozwiązywać proste równania i nierówności z wartością bezwzględną metodą algebraiczną oraz graficzną.
miniatura

Równania wielomianowe

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak rozwiązywać równania wielomianowe zapisane w postaci iloczynowej, jak rozwiązywać równania wielomianowe wykorzystując deltę oraz wzór na pierwiastki trójmianu kwadratowego, kiedy równanie nie ma rozwiązań, a kiedy musi mieć co najmniej jedno, jak zapisywać wielomiany w postaci iloczynowej wyciągając wspólny czynnik przed nawias, jak wykorzystywać wzory skróconego mnożenia do rozkładania wielomianów na iloczyn czynników, jak metodą grupowania wyrazów doprowadzać wielomiany do postaci iloczynowej, jak zapisywać wielomiany w postaci iloczynowej wyciągając wspólny czynnik przed nawias, jak wykorzystywać twierdzenie o pierwiastkach całkowitych do zapisywania wielomianów na iloczyn czynników, jak używać schematu Hornera.
miniatura

Funkcje trygonometryczne kąta rozwartego

Opis: Z tego działu dowiesz się, jak obliczać sinus, cosinus i tangens dowolnego kąta rozwartego, do czego służą i jak korzysta się z wybranych wzorów redukcyjnych, jak brzmi twierdzenie sinusów i cosinusów oraz jak udowodnić i stosować oba twierdzenia.
miniatura

Tożsamości trygonometryczne

Opis: Ten dział dotyczy tożsamości trygonometrycznych. Dowiesz się z niego czym są tożsamości trygonometryczne, jak wygląda wzór na jedynkę trygonometryczną oraz jak ją stosować w zadaniach, jak zapisać tangensa dowolnego kąta ostrego za pomocą sinusa i cosinusa tego samego kąta, jak znając wartość jednej funkcji trygonometrycznej wyznaczyć wartości pozostałych oraz jak udowadniać tożsamości trygonometryczne.
miniatura

Wielomiany

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak rozpoznawać wielomiany oraz czym jest pierwiastek wielomianu. Nauczysz się jak sprawdzać czy dana liczba jest miejscem zerowym wielomianu. Poznasz metodę dodawania, odejmowania, mnożenia oraz dzielenia wielomianów. Nabierzesz umiejętność pisemnego dzielenia wielomianów oraz dzielenie z wykorzystaniem schematu Hornera. Zobaczysz, w jaki sposób przeprowadzić dowód skuteczności schematu Hornera. I nauczysz się, jak szukać całkowitych oraz wymiernych pierwiastków wielomianów o całkowitych współczynnikach.
miniatura

Kąty i koła

Opis: Ta playlista dotyczy kątów i kół. Dowiesz się z niej ile punktów wspólnych mogą mieć dwa okręgi, jak określić wzajemne położenie okręgów, jak rozpoznać kąt środkowy, jak rozpoznać kąt wpisany, co mówi twierdzenie o kątach wpisanym i środkowym opartych na tym samym łuku, jaką miarę ma kąt wpisany oparty na średnicy, co to jest wycinek koła, jak obliczyć pole wycinka koła, jaką częścią obwodu całego koła jest długość łuku, jak policzyć długość łuku, jaką miarę mają kąty wpisane, oparte na tym samym łuku, jak wygląda dowód twierdzenia o kącie wpisanym i kącie środkowym opartych na tym samym łuku oraz jak wygląda dowód twierdzenia o kątach wpisanych opartych na łukach tej samej długości.
miniatura

Sześciany w wyrażeniach algebraicznych

Opis: Z tego działu dowiesz się, jak wyglądają wzory skróconego mnożenia z trzecimi potęgami, jak je wyprowadzać oraz stosować w praktycznych przykładach, a także jak je wykorzystywać w zadaniach dowodowych.
miniatura

Ciąg geometryczny

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to jest ciąg geometryczny i poznasz podstawowe pojęcia związane z jego wzorem ogólnym, jaka jest zależność między trzema kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego i jak ją stosować w zadaniach, jak wyprowadzić wzór na sumę początkowych wyrazów ciągu geometrycznego i jak go wykorzystywać w praktyce oraz od czego zależy monotoniczność ciągu geometrycznego.
miniatura

Ciąg arytmetyczny

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, czym jest ciąg arytmetyczny, jak sprawdzić, czy dany ciąg jest arytmetyczny, jaki jest wzór ogólny ciągu arytmetycznego, co to jest różnica ciągu arytmetycznego, jak wykorzystywać wzór ogólny w rozwiązywaniu różnych zadań, jaka jest zależność między trzema kolejnymi wyrazami w ciągu arytmetycznym i jak z niej korzystać, jak wyprowadzić wzór na sumę początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego i jak z niej korzystać rozwiązując zadania oraz poznasz typowe zadania maturalne o ciągach arytmetycznych.