Opis: Ta playlista stanowi wprowadzenie do statystyki opisowej. Dowiesz się z niej, czym jest statystyka i po co z niej korzystamy. Nauczysz się korzystać z tabel, wykresów słupkowych oraz wykresów kołowych. Poznasz też różnice między wykresami punktowymi i liniowymi oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach wykorzystywać każdy z nich.
Opis: Ta playlista dotyczy wielokątów foremnych. Dowiesz się z niej, czym charakteryzuje się wielokąt foremny i jak sprawdzić, czy dany wielokąt jest foremny. Poznasz wzór na wyznaczenie miary kąta wewnętrzego wielokąta foremnego i zobaczysz, jak został wyprowadzony. Nauczysz się też, jak obliczyć liczbę przekątnych w wielokątach foremnych. Poznasz również najważniejsze własności sześciokąta foremnego: miarę jego kąta wewnętrznego, pole oraz długość przekątnych.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIIISzkoła Ponadpodstawowa
Opis: Ta playlista dotyczy ostrosłupów. Dowiesz się z niej czym są ostrosłupy, jak je opisywać oraz nazywać. Nauczysz się jak obliczać ich objętość i jak rysować dowolne ostrosłupy. Poznasz sposoby na rysowanie ich siatek oraz na wyznaczanie pola powierzchni. Dowiesz się też, jak obliczać odcinki w ostrosłupach korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
Opis: Ta playlista dotyczy potęg i pierwiastków. Dowiesz się z niej, czym są pierwiastki kwadratowe, sześcienne i wyższych stopni oraz nauczysz się jak skutecznie obliczać wyrażenia zawierające pierwiastki. Poznasz związek, jaki zachodzi pomiędzy potęgami i pierwiastkami oraz dowiesz się, czym jest potęga o wykładniku wymiernym. Nauczysz się wykorzystywać prawa działań na potęgach o wykładniku wymiernym w zadaniach obliczeniowych i dowodowych.
Opis: Ta playlista dotyczy rozwiązywania równań kwadratowych oraz postaci iloczynowej funkcji kwadratowej. Dowiesz się z niej, jak rozwiązywać równania kwadratowe oraz skąd wynikają wzory na pierwiastki równania kwadratowego. Nauczysz się również zapisywać funkcję kwadratową w postaci iloczynowej oraz zamieniać różne postaci funkcji kwadratowej.
Opis: Ta playlista dotyczy notacji wykładniczej. Dowiesz się jak zapisywać duże i małe liczby z wykorzystaniem notacji wykładniczej. Poznasz potęgi o wykładniku ujemnym i nauczysz się podstawowych praw działań z ich wykorzystaniem. Dowiesz się jak wykorzystać notację wykładniczą do zamiany jednostek. Nauczysz się również rozwiązywać zadania z wykorzystaniem notacji wykładniczej.
Opis: Ta playlista dotyczy praktycznego obliczania prędkości, drogi i czasu. Dowiesz się z niej, jak obliczyć pokonaną drogę przy danej prędkości i danym czasie metodą graficzną, za pomocą proporcji lub za pomocą wzoru. Poznasz metodę zamiany jednostek prędkości. Dowiesz się także, czym jest prędkość średnia, jak obliczyć prędkość przy danej drodze i danym czasie, czy jak obliczyć czas przy danej drodze i danej prędkości za pomocą proporcji i za pomocą wzoru.
Opis: Ta playlista dotyczy kół i okręgów. Dowiesz się z niej czym jest liczba pi i w jaki sposób wyznaczyć obwód koła i długość okręgu. Poznasz również przybliżenia liczby pi wykorzystywane w zadaniach matematycznych. Nauczysz się, w jaki sposób obliczać pole koła. Dowiesz się, czym charakteryzują się okręgi współśrodkowe i jaką figurą geometryczną jest pierścień kołowy. Poznasz też sposoby na obliczenie pola pierścienia kołowego.
Opis: W tej playliście podsumowano informacje dotyczące brył. Dowiesz się z niej, jak obliczyć objętość i pole powierzchni brył obrotowych: walca, stożka oraz kuli. Poznasz również przekroje osiowe tych brył. Nauczysz się też, w jaki sposób zamieniać jednostki objętości.
Opis: Ta playlista poświęcona jest dzieleniu w pamięci. Dowiesz się z niej, jak nazywają się liczby w dzieleniu, w jaki sposób sprawiedliwie dzielić różne przedmioty, kiedy mówimy, że dzielimy bez reszty, a kiedy z resztą i co to jest reszta z dzielenia. Poznasz własności dzielenia i zastosowanie rozdzielności dzielenia względem dodawania. Nauczysz się porównywać ilorazowo i odpowiadać na pytania “ile razy więcej, ile razy mniej”.
Opis: Ta playlista dotyczy obliczeń praktycznych związanych z mierzeniem długości oraz ważeniem. Dowiesz się z niej w jakich jednostkach mierzyć odległości między miastami, a w jakich drobne przedmioty. Poznasz zależności między jednostkami długości, dowiesz się jakich skrótów używać zapisując długość w określonej jednostce. Poznasz podstawowe jednostki masy oraz zależności między tymi jednostkami. Dowiesz się w jakich jednostkach zapisać wagę żyrafy, a w jakich jednego pierniczka.
Opis: Ta playlista dotyczy pierwiastków kwadratowych. Dowiesz się z niej, co to jest pierwiastek kwadratowy, jak obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby kwadratowej, jak obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby niekwadratowej, jak wyłączyć czynnik spod znaku pierwiastka, jak włączyć czynnik pod znak pierwiastka, jak mnożyć pierwiastki, jak dzielić pierwiastki, kiedy można dodawać i odejmować pierwiastki oraz jak to robić.
Opis: Ta playlista dotyczy podstawowych wiadomości o trójkątach. Dowiesz się z niej, z jakich elementów zbudowany jest trójkąt, ile ma wysokości i jak je narysować. Poznasz własności trójkątów oraz metodę podziału trójkątów ze względu na boki i ze względu na kąty. Nauczysz się konstruować trójkąty za pomocą cyrkla i linijki. Poznasz warunek, jaki muszą spełniać odcinki, aby można było z nich zbudować trójkąt.
Opis: Ta playlista dotyczy podstawowych zagadnień związanych ze skalą. Dowiesz się z niej co to jest skala, gdzie ma zastosowanie i jak ją zapisać. Nauczysz się rysować odcinki w skali i odwrotnie, obliczysz rzeczywistą długość, gdy odcinek jest dany w skali. Poznasz zasady wykorzystania skali na planach i mapach.
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak brzmi twierdzenie Pitagorasa, jak z niego korzystać do obliczania długości odcinków w trójkątach prostokątnych, prostokątach, rombach, trapezach i kwadratach, a także jak je wykorzystać do obliczania długości odcinków w układzie współrzędnych.
Opis: Ten dział dotyczy tożsamości trygonometrycznych. Dowiesz się z niego czym są tożsamości trygonometryczne, jak wygląda wzór na jedynkę trygonometryczną oraz jak ją stosować w zadaniach, jak zapisać tangensa dowolnego kąta ostrego za pomocą sinusa i cosinusa tego samego kąta, jak znając wartość jednej funkcji trygonometrycznej wyznaczyć wartości pozostałych oraz jak udowadniać tożsamości trygonometryczne.
Opis: Ta playlista dotyczy kolejności wykonywania działań. Dowiesz się z niej, po co matematycy używają nawiasów, jak poradzić sobie z obliczaniem przykładów z nawiasami oraz co zrobić, gdy w jednym przykładzie mamy kilka różnych działań.
Opis: Ta playlista dotyczy rzymskiego systemu liczbowego. Dowiesz się z niej, jakie są zasady tworzenia liczb w systemie rzymskim, jak odczytać liczby zapisane na zabytkowych budowlach czy niektórych zegarach oraz gdzie używa się liczb rzymskich w obecnych czasach.
Opis: Ta playlista dotyczy liczb pierwszych i złożonych. Dowiesz się z niej, co to są liczby pierwsze i jakie mają własności. Poznasz też własności liczb złożonych i nauczysz się rozkładać je na czynniki pierwsze. Nauczysz się odróżniać liczby pierwsze od złożonych.
Opis: Ta playlista dotyczy zbiorów liczbowych. Dowiesz się z niej co to jest zbiór liczbowy, co to jest podzbiór, co to jest przedział liczbowy. Jakie podzbiory ma zbiór liczb rzeczywistych, jak dodawać i odejmować zbiory, co to jest iloczyn zbiorów, jakie działania można wykonywać na zbiorach
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Czytaj więcej...