Dowiedz się: od czego zależy siła magnetyczna, jak zbudowany jest silnik elektryczny, jak działa silnik elektryczny, gdzie ma zastosowanie silnik elektryczny.
Dowiedz się: jak przewodniki, w których płynie prąd, oddziałują ze sobą i z magnesami trwałymi, na czym polegało doświadczenie Ørsteda i jakie płyną z niego wnioski.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VII.4FIZ-SP78-VII.7.aFIZ-SP78-VII.7.b
Dowiedz się: jak można zwiększyć energię wewnętrzną ciała, jak gazy mogą wykonać pracę, czym jest ciepło i jaka jest jego jednostka, jaki jest kierunek przepływu ciepła, jaka jest treść pierwszej zasady termodynamiki.
Dowiedz się: na czym polega zjawisko przewodnictwa cieplnego, jaka jest rola izolacji cieplnej, jak określić, który z badanych materiałów jest lepszym przewodnikiem ciepła.
Dowiedz się: jak nazywają się zmiany stanów skupienia (przemiany fazowe) i jak je rozróżniać, na czym polega zjawisko topnienia, krzepnięcia, wrzenia, parowania, skraplania, sublimacji i resublimacji.
Dowiedz się: co to jest ciepło właściwe i jaka jest jego jednostka, jaka jest zależność między przekazywaniem ciepła, masą substancji i temperaturą tej substancji.
Dowiedz się: jak można zmienić energię układu (energię wewnętrzną), jaki jest związek między temperaturą a średnią energią kinetyczną ruchu chaotycznego cząsteczek.
Dowiedz się: czym jest temperatura i co oznacza równowaga termiczna, jak posługiwać się skalami temperatur (Celsjusza, Kelvina, Fahrenheita), jak przeliczać temperaturę w stopniach Celsjusza na temperaturę w kelwinach i odwrotnie, jaki jest związek między temperaturą a średnią energią kinetyczną (ruchu chaotycznego) cząsteczek.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-IV.1FIZ-SP78-IV.2FIZ-SP78-IV.5
Dowiedz się: jaką rolę spełniają bezpieczniki przeciążeniowe i izolacja w domowej sieci elektrycznej, jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej, jakie są skutki przerwania dostaw energii elektrycznej do urządzeń o kluczowym znaczeniu.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.14FIZ-SP78-VI.15FIZ-SP78-VI.16.d
Dowiedz się: jak rozumieć pojęcie pracy i mocy prądu elektrycznego wraz z ich jednostkami, jak przeliczać energię elektryczną wyrażoną w kilowatogodzinach na dżule i odwrotnie, w jakie formy energii może być zmieniona energia elektryczna, jakie są źródła energii elektrycznej i jej odbiorniki.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.10FIZ-SP78-VI.11FIZ-SP78-VI.12
Dowiedz się: co kryje się pod pojęciem oporu elektrycznego, od czego zależy i jaka jest jego jednostka, jak do obliczeń wykorzystać związek między napięciem a natężeniem prądu i oporem, jak rysuje się schematy obwodów elektrycznych składających się z jednego źródła energii, jednego odbiornika, mierników i wyłączników oraz jak posługiwać się symbolami graficznymi tych elementów.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.12FIZ-SP78-VI.13FIZ-SP78-VI.16.e
Dowiedz się: czym jest natężenie prądu i jaka jest jego jednostka, jak stosować do obliczeń związek między natężeniem prądu a ładunkiem i czasem jego przepływu przez przekrój poprzeczny przewodnika, jak posługiwać się pojęciem napięcia elektrycznego jako wielkości określającej ilość energii potrzebnej do przeniesienia jednostkowego ładunku w obwodzie, jak stosować jednostkę napięcia, jak rysować schematy obwodów elektrycznych składających się z jednego źródła energii, jednego odbiornika, mierników i wyłączników, jak posługiwać się symbolami graficznymi elementów obwodu elektrycznego.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.8FIZ-SP78-VI.9FIZ-SP78-VI.13
Dowiedz się: na czym polega indukcja elektrostatyczna, jak zademonstrować wzajemne oddziaływanie ciał naelektryzowanych, jak doświadczalnie rozróżniać przewodniki od izolatorów oraz wskazywać ich przykłady.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.4FIZ-SP78-VI.16.bFIZ-SP78-VI.16.c
Dowiedz się: na czym polega proces elektryzowania ciał przez tarcie i dotyk, jaka jest budowa oraz zasada działania elektroskopu, jak doświadczalnie pokazać zjawiska elektryzowania przez tarcie lub dotyk.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.1FIZ-SP78-VI.5FIZ-SP78-VI.16.a
Dowiedz się: skąd biorą się ładunki na ciałach naelektryzowanych, co oznacza nadmiar elektronów i niedomiar elektronów, jak zachowują się ładunki jednoimienne i różnoimienne, co to jest ładunek elementarny i jaką ma jednostkę.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: FIZ-SP78-VI.2FIZ-SP78-VI.3FIZ-SP78-VI.6
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Czytaj więcej...